Turecki browar oszczędza 20 300 EUR po zmianie oleju na Mobil Gargoyle Arctic™ SHC NH 68

Wybór najnowszej generacji oleju syntetycznego ExxonMobil do sprężarek chłodniczych pozwolił browarowi Türk Tuborg osiągnąć 20 300 EUR oszczędności w skali roku. Turecki browar dzięki zastosowaniu Mobil Gargoyle Arctic SHC NH 68 w sprężarkach chłodniczych ograniczył zużycie oleju o 73%. Wysokiej jakości olej syntetyczny pomógł także obniżyć temperaturę pracy sprężarki o 8°C, co zmniejszyło zużycie energii. Ponadto dłuższa żywotność eksploatacyjna nowego oleju doprowadziła do wydłużenia okresów między wymianami, co zredukowało ilość zużytego oleju.

Zakład produkcyjny Türk Tuborg w Izmirze borykał się z podwyższoną temperaturą roboczą wszystkich 11 sprężarek chłodniczych GEA Grasso i Sabroe, co przyczyniało się do zwiększonego zużycia oleju. W tej sytuacji browar zwrócił się do lokalnego dystrybutora olejów i smarów Mobil o pomoc w wyborze alternatywnego produktu smarnego, który pomógłby rozwiązać problemy.

Lokalny dystrybutor przy wsparciu inżynierów ExxonMobil zarekomendował zmianę dotychczasowego oleju na Mobil Gargoyle Arctic SHC NH 68 – syntetyczny olej sprężarkowy zalecany szczególnie do smarowania sprężarek śrubowych i tłokowych wykorzystujących amoniak jako czynnik chłodniczy. Produkt ten zapewnia dłuższy czas pracy w porównaniu z produktami mineralnymi, doskonałą płynność w niskich temperaturach i dobrą rozpuszczalność sprzyjającą ograniczeniu gromadzenia się osadów. Zmiana oleju na Mobil Gargoyle Arctic SHC NH 68 przyniosła Türk Tuborg szereg korzyści, które przyczyniły się do uzyskania w ciągu roku 20 300 EUR oszczędności.

„Zwrot branży chłodniczej w kierunku naturalnych czynników chłodniczych – takich jak amoniak i CO2 – niesie ze sobą szereg wyzwań związanych ze smarowaniem” – mówi Rainer Lange, Mobil SHC Brand Advisor z ExxonMobil. „Nasze doświadczenie pokazuje, że zastosowanie oleju syntetycznego może przynieść istotne korzyści finansowe i operacyjne. Rozszerzyliśmy gamę olejów dla branży chłodniczej, aby pomóc zakładom optymalizować wydajność pracy sprężarek a jednocześnie oszczędzać pieniądze”.

Oprócz Mobil Gargoyle Arctic SHC NH 68, ExxonMobil zaprezentował niedawno olej syntetyczny Mobil SHC Gargoyle 80 POE, opracowany specjalnie z myślą o smarowaniu sprężarek chłodniczych wykorzystujących CO2. Zapewnia on doskonałą ochronę przed zużyciem oraz stabilność chemiczną i termiczną. Jego formulacja pozwala zachować doskonałą płynność w niskich temperaturach, kontrolę lepkości w trakcie eksploatacji i potencjał poprawy wydajności układu w porównaniu z olejami mineralnymi.


Źródło: ExxonMobil